Az Parayla Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Yatırım yapmak hayatınız adına önemli bir karar. Hele ki bunu az parayla yapıyorsanız, bu çoğu zaman eldeki değerlendirilebileceğiniz yegane para olduğundan daha da önemli hale geliyor… Yani her hamlede pür dikkatli olmanız gerekiyor.

1-) Araştırın

Birikim yapmak için onlarca harcama kalemini incelediniz. Nereden tasarruf yapabileceğinizi araştırdınız ve ihtiyaç olmayan harcamalarınızdan kıstınız. Artık elinizde yatırım yapabilecek kadar bir miktar oldu. Peki bunca zahmet boşa gitsin ister misiniz? Hayır, kesinlikle bunca emeğe değmeli. Bu nedenle yatırım yapmadan önce sıkı bir araştırma ve takip yapmalısınız. Günlük akımlara uymak yerine daha sağlıklı kararlar vermek için yatırım yönteminizi uzun bir süre inceleyin.

2-) Risk Karakterinizi Bilin

Büyük kar getiren yatırımların büyük kayıplara da yol açabilme ihtimali var. Buna risk deniliyor. Yatırımlarda risk arttıkça kazanma ve kaybetme derecesi de artabiliyor. Yatırım yapmadan önce ne kadar riske girebileceğiniz yönünde karar vermelisiniz. Ya da en az riskli hatta risksiz olanları da tercih edebilirsiniz. Az para ile yatırım yapıyorsanız, risksiz yolları seçmek sizin için daha olumlu olabilir.

3-) Sabırlı Olun

Paramı yatırıma yatırdım yarın iki katı olur mu? Belki bir süre sonra olabilir ama ‘HAYIR’ çok büyük ihtimalle yarın olmayacak. Çünkü yatırım işi sabır ve gelişmeleri okuma işidir. Yatırımınızın uzun vadede değerleneceğini görüyorsanız ve daha iyi bir seçenek yoksa sabırlı olup, yatırımı unutmuş gibi yapmanız sizin adınıza faydalı olacaktır. Her gün yatırımı kontrol etmek iyi fakat bunu takıntı haline getirmeyin. Zaten iyi araştırmış ve iyi hesapladıktan sonra yatırımı yapmışsanız, geriye sadece sabretmek kalıyor.

4-) Gerçekçi Hedefler Koyun

Hedeflere ulaştığınızı görmek sizi motive edecektir. Bu nedenle az parayla zengin olmayı değil, gelir sağlamayı ilk hedef olarak belirleyin. Ve hedefinizi ulaştığınızda yatırımınızı gerçeğe dönüştürün. Hedeflediğiniz alımı yapın.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir